Mindig is szerettem kézműveskedni.
Azonban néhány éve az életünkbe beszivárgott a hulladékmentesség szemlélete, így egyre több mindent tudtunk meg mindennapi használati tárgyink eredetéről, azaz, hogy milyen óriási ökológiai lábnyommal jár az előállításuk, szállításuk, csomagolásuk…. Nincs ez másképp a kézműves alapanyagokkal sem. Legyen szó a legjelentéktelenebb dolgokról: ragasztó, festék, fonal… Legtöbbjük műanyag és sok esetben nagyon messziről jönnek hozzánk.
Miután felismertem ezt, elkezdtem a természetes alapanyagok felé fordulni és gyorsan eljutottam a népi kézműves mesterségekig: elkezdtem nemezelni tanulni, kosarat fonni, miegymás… 🙂
Amikor pedig lehetőségem adódott arra, hogy két lelkes társammal gyerektábort szervezzek kis falunkban, azonnal tudtam, hogy az eddigi tudásom szerint a lehető legzöldebben szeretném megcsinálni a kézműves foglalkozásokat (is).
Egyrészt szerettem volna, ha a gyerekek megismerkednének ezekkel az elfeledett alapanyagokkal és meglátják, milyen szuper dolgokat (használati tárgyakat beleértve) lehet készíteni belőlük. Másrészt szerettem volna, ha az alapanyagok is a lehető “legzöldebbek”. Így hát minden alapanyag hazai termesztésű-készítésű volt. Így drágább volt minden (sajnos ez a nem meglepő), azonban én úgy gondolom, hogy erre érdemes többet költeni, csakúgy, mint a helyben termelt élelmiszerekre. De ez már a “Zöld táborszervezés” kategória, külön bejegyzést érdemel majd 🙂
Tábori alapanyagok forrásai: A táborban használt gyapjú dörögdi gyapjú volt, ami szabadtartású merinó juhoktól származik, akik az év nagy részét ökológiai fenntartású legelőkön töltik. A gyapjút a Tekergő Nemezműhely természetes, ásványi anyagokkal festette nekünk színessé.
A körmöcskézéshez használt gyapjúfonal régről megmaradt gyapjúfonal volt, de a dörögdi gyapjúnál fonalat is lehet kapni 🙂Végül pedig a kosárfonó vessző is hazai termesztésű.
A hímzőfonalat pedig “használtan” vásároltam.
A táborokban 6-12 év közötti gyerekek vettek részt, maximum 15-en. Egy kézműves foglalkozés 2 órás volt, gyakorlatilag semmilyen előzetes tapasztalatuk nem volt a gyerekeknek a gyapjúval és a vesszővel. A nemezelt tárgyak elkészítése sok-sok utómunkát igényelt a részemről, de megérte, mert a gyerekek nagy örömmel vitték haza őket 🙂
1. Nemezelt kívánságtartó/kincstartó/pénztárca – 2 alkalom
Tapasztalatok: Körülbelül 7-8 fős gyerekekcsoportokkal érdemes csinálni (a 15 nagyon sokak bizonyult 🙂 ). Ennyire még oda lehet figyelni egyedül és nem lesz túl sok várakozás azoknak, akik előrébb haladnak a munkában. Az első alkalommal eljutottunk a begyúrás előtti állapotig, a második alkalom volt a készre gyúrás és a zsinórkészítés. A hímzés már egy külön 3. alkalom lenne (ebben az esetben én hímezgettem nekik esténként otthon 🙂 )
Eredmény:
2. Nemezelt poháralátét – 2 alkalom
Előkészületek: Az előnemezt különböző színekben itthon előre elkészítettem. Ebből a gyerekek vágták ki a nekik tetsző formát (egy méretarányos kartonlapra tervezhették meg előtte a mintát, majd papírból kivágták a formát. A papírmintát az előnemezre rátéve körberajzolták és kivágták).
Tapasztalatok: Ez sokkal kevesebb utómunkát igényelt, mint a kívánságtartó 🙂 Az 1. alkalommal eljutottunk a kirakásig, a 2. alkalommal pedig megnemezeltük és begyúrtuk a poháralátétet. Az egyetlen utómunka a gyúrás befejezése volt (kevés gyereknek volt türelme a végére 🙂 ) Ez is szintén jobb 7-8 fős táborban. A hímzést a további szabadidejükben készítették a gyerekek (nem volt kötelező, de nagy lelkesedéssel varrtak 🙂 )
Eredmény:
3. Szappantartó vesszőből
Tapasztalatok: a kezdeti kör ment nehezebben, a többire gyorsan ráéreztek a gyerekek 🙂 A pálcikákat előre felvagdostuk, majd a végén mindenkinek levágtuk a felesleget.
Eredmény:
4. Körmöcske állatfigurás kitűző gyapjúfonalból
Ez semmilyen előkészületet nem igényelt és ez volt a legegyszerűbb minden foglalkozás közül 🙂 Polip, hal, csiga, maci, birka (ez jóval bonyolultabb) figurákat készítettem el prototípusnak. Meglepő, hogy az interneten csak virágot és lepkét találtam körmöcskéből, úgyhogy ezek a figurák saját tervezésűek 😀
Tapasztalatok: Csak a végén a varrásban kellett segíteni a gyerekeknek. 🙂 Viszont itt elfelejtettem fotózni az eredményeket… 🙁
Még néhány kép a csodás alkotásokról 🙂 :
* A képek szerzői jogvédelem alatt állnak, kérlek ha használni szeretnéd, lépj kapcsolatba velem! Köszi, hogy betartod ?