Robotos barkácskészlet 2.

Robotos barkácskészlet 2.

Ez a kis robotos barkácskészlet két kisfiúnak készült (5,6 évesek), aminek összeállítását és megkalapálását nagy élvezet volt. Barkácsolás közben fejlődik a mozgáskoordináció, kell benne kalapálni, festeni, nemezgyöngyöt fűzni, csomót kötni…. 🙂

(Korábban egyébként készült már egy nagy robot testvére.)

Persze lehet játékboltokban vásárolni is ilyen készleteket (na nem pont ilyet…), de van 3 nyomós érv, ami miatt ne vásároljunk boltban készletet, hanem készítsük el magunk:robot barkácskészlet

1) Jó eséllyel Kínában készült (vagy más országban), aminek behozatala nagy “ökológiai lábnyommal” jár.
2) Csomagolva van. (Sőt, valószínűleg még több csomagolásba érkezett, csak azoktól a bolt már megszabadította). Műanyag? Le vele. Ezt a kis készletet csomagolhatjuk kukázott kartondobozba, régi papírzacskóba…
3) Harmadrészt ahogy Apukám fogalmazott: ” Nem adok ki 5000 ft-ot néhány darab fáért”. Milyen igaz. Drága. Mert miből áll egy ilyen bolti barkácskészlet is? Néhány darab fa meg szög. Na bumm, a legtöbb háznál van elfekvőben, de ha körbekérdezünk a faluban, biztos van valakinek, ahol építkezésből megmaradtak. Tehát a költsége valójában minimális. És plusz fát sem kell kivágni miatta.
4) A bolti robotok jórészt műanyagból vannak. Arról pedig köztudott, hogy bomlási ideje akár több száz év is lehet, közben pedig mérgezi a környezetet és pusztítja az állatvilágot – is. Ez a kis robot fából van, lehet nyüstölni, ennek kutya baja sem lesz az biztos. Ha meg már minden gyerek huszonéves és feltételezzük, hogy már kijátszották magukat, szépen szétszedjük és komposztálhatjuk (ha pl. tejfestékkel festettük, akkor mindenképp 🙂 ). Kész főnyeremény! 🙂

Tehát kinek ajánlott ilyet készíteni? Annak, aki

  • nem szeretne szeméttel terhelni a Földet és/vagy
  • anyagi okok miatt nem engedheti meg a drága ajándékokat

Hozzávalók:

  • kézi fafűrész (vagy dekopirfűrész ha van)
  • csiszolópapír – az elemek lecsiszolásához
  • maradék fa csap
  • fafúró (kicsi fúróheggyel, pl. 2-es, a fatiplik lyukfúrásához 7 és 8-as hegy)
  • néhány szög (4 rövidebb a betűkhöz, 2 hosszabb az antennákhoz)
  • lombfűrész (a betűk kivágásához)
  • maradék fadarabok (pl. stafnidarab)
  • színes gyapjú a nemezgolyók készítéséhezés fehér nemez a szem nemezeléséhez (vagy fehér filclap)
  • ár  – átszúrni a nemezgolyót (vagy ollóval is lehet trükközni)
  • kendermadzag
  • papír – az útmutatóhoz (a nyomtatható verziót itt eléred, de e mellé érdemes rajzos útmutatót készíteni, ha még nem tudnak olvasni 🙂 )

Igazából maga a készlet elkészíŧése az ábrákon tökéletesen látszik. A trükk csak annyi, hogy érdemes a szögeknek előfúrni kis lyukakat, hogy bele tudják állítani a gyerekek – könnyebb lesz kalapálni. A fatipliknek 7-es fúróval fúrjuk a mély lyukat, majd 8-as fúróval nagyítsuk meg a lyuk tetejét – szintén azért, hogy a tetejébe bele tudja helyezni a fatiplit, majd a kalapálással beleszorul az alsó, szűkebb részbe.

Illetve a nemezgolyók elkészítéséhez útmutatót itt találsz. Miután elkészítettük a golyókat egy hegyes árral átszúrjuk a közepét majd egy vastagabb tollra/ceruzára/vesszőre felhúzzuk a golyókat száradásig. Ha hagyjuk így megszáradni, akkor a nemezgolyó középen szép lyukas marad így könnyebb lesz átfűzni a madzagot.

robot barkácskészlet
robot barkácskészlet
robot barkácskészlet
robot barkácskészlet
robot barkácskészlet
robot barkácskészlet
robot barkácskészlet
robot barkácskészlet
robot barkácskészlet
robot barkácskészlet